Cyberbezpieczeństwo
Pragnąc zapewnić Państwu maksimum bezpieczeństwa prosimy o zapoznanie się z poniżej zamieszczonymi podstawowymi zasadami i dobrymi praktykami:
- Do logowania używaj unikalnego, dedykowanego hasła, trudnego do odgadnięcia przez postronne osoby.
- Nie używaj tego samego hasła do różnych kont oraz urządzeń.
- Nikomu nigdy nie podawaj i nie wysyłaj swojego loginu oraz hasła i uważaj na osoby mogące podszywać się pod ZGKIKM. Nasi pracownicy nie proszą o podanie hasła.
- Zwracaj uwagę, czy adres strony logowania (gdzie podajesz login użytkownika i hasło) jest poprzedzony zapisem „https” i czy certyfikat został poprawnie wystawiony.
- Uważaj na fałszywe certyfikaty bezpieczeństwa. ZGKIKM nie wymaga od Ciebie instalowania dodatkowego oprogramowania ani certyfikatów bezpieczeństwa. Jeżeli zostaniesz poproszony o wykonanie takich czynności, to najprawdopodobniej jest to próba oszustwa. Skontaktuj się wówczas z nami.
- Nie pobieraj aplikacji z niezaufanych źródeł. Aplikację na urządzenia mobilne pobieraj zawsze z autoryzowanego serwisu (Google Play / AppStore)
Realizując zadania wynikające z ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa przekazujemy Państwu dostęp do informacji pozwalających na zrozumienie zagrożeń cyberbezpieczeństwa oraz jak stosować skuteczne sposoby zabezpieczenia się przed tymi zagrożeniami:
- portale, których celem jest podnoszenie poziomu świadomości społecznej i promowanie bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni – stojpomyslpolacz.pl | it-szkola.edu.pl | www.cyber.mil.pl/edukacja/ | https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/krajowy-system-cyberbezpieczenstwa-
- portale zawierające poradniki i porady z zakresu cyberbezpieczeństwa – www.cert.pl/ouch | www.cyber.mil.pl/edukacja/ | www.gov.pl/web/cyfryzacja/edukacja
- portale zawierające artykuły z zakresu cyberbezpieczeństwa – www.cert.pl | cyberpolicy.nask.pl | http://www.cyber.mil.pl
CYBERBEZPIECZEŃSTWO W SAMORZĄDZIE
CYBERBEZPIECZEŃSTWO – OGÓLNE ZASADY BEZPIECZEŃSTWA
CYBERBEZPIECZEŃSTWO – RODZAJE PHISHINGU
CYBERBEZPIECZEŃSTWO – OSZUSTWO NA OLX
CYBERBEZPIECZEŃSTWO – CZY DARMOWE WIFI MOŻE BYĆ BEZPIECZNE?
CYBERBEZPIECZEŃSTWO – BEZPIECZEŃSTWO PŁATNOŚCI W INTERNECIE
CYBERBEZPIECZEŃSTWO – ANONIMIZACJA I PSEUDONIMIZACJA DANYCH
CYBERBEZPIECZEŃSTWO – DOXING NOWE CYBERZAGROŻENIE
CYBERBEZPIECZEŃSTWO – QUISHING OSZUSTWO Z WYKORZYSTANIEM KODÓW QR
CYBERBEZPIECZEŃSTWO – SOCJOTECHNIKA CZYM JEST ORAZ JAKIE NIESIE ZAGROŻENIA
CYBERBEZPIECZEŃSTWO - CZYM JEST KRADZIEŻ TOŻSAMOŚCI?
CYBERBEZPIECZEŃSTWO - ZASADY BEZPIECZNYCH ROZMÓW
CYBERBEZPIECZEŃSTWO – SMISHING ATAKI ZA POMOCĄ WIADOMOŚCI TEKSTOWYCH
CYBERBEZPIECZEŃSTWO – NIEBEZPIECZNE ZAŁĄCZNIKI W WIADOMOŚCIACH E-MAIL